skip to content

Faculty of Mathematics

 

Representatives serve until the end of the Calendar Year unless otherwise stated.

Appointments Committee

Class a: Vice Chancellor's Deputy
Professor S Smith ex officio
Class b: The Head of Department in which the appointment is made
Class c: Nominated by the Faculty Board for 2 calendar years
Professor N G Berloff 2020
Professor R J Samworth 2020
Professor A J Scholl 2018
Class d: Members appointed by the General Board for 2 calendar years
Professor J L Driscoll 2018
Professor A L Greer 2018

CATAM Strategy Committee

Heads of Departments of DAMTP and DPMMS
Representative from Teaching Committee
Representative from Curriculum Committee
CATAM Director
Co-opt other members with appropriate experience – suggest no more than 2
2 student representatives – suggest to be found by the Committee

Member of CSPS

Appointment for one year at a time on nomination of Faculty Board, calendar years

vacant       

NST Management Committee

Co-opted by the Strategic Committee as member in class (e) for one year at a time, calendar years,

Professor H S Reall 31/12/2017

Board of Managers of the Kuwait Foundation Fund

Appointment for 4 years at a time on nomination of Faculty Board, calendar years

Professor M Dafermos 31/12/2020

Schlumberger Complex Physical Systems Fund

Professor N Peake (Head of the Department of Applied Mathematics and Theoretical Physics) ex officio
Dr D White (Schlumberger Cambridge Research) 2019
Dr J Gog (DAMTP) 2019
Professor H Jonsson (Sainsbury's Laboratory, University of Cambridge) 2019
Professor R Goldstein (Schlumberger Professor of Complex Physical Systems) ex officio
Professor N G Berloff 2019

INI Management Committee

The General Board nominates on the recommendation of the CSPS, which asks the Faculty Board. Appointments for 4 years at a time, calendar years.

Professor M Gross 2018

Sims Fund

The Faculty Board appoints two members for periods of four years from 1st January

Professor N Dorey 2020
Professor A G Thomason 2022

Corfield Fund

The Faculty Board appoints two members for periods of three years from 1st October

Professor G P Paternain (Head of DPMMS) ex officio
Dr C B Schönlieb 30/09/2019
Professor I Smith 30/09/2019

Isaac Newton Studentship Electors

Appointed by the Faculty Board for four calendar years

Professor G I Ogilvie 2018

J.M. Keynes Fellowships in Financial Economics

The Faculty Board appoints one member for a period of four years from 1st January

Professor L C G Rogers 2021

Adams Prize

The Faculty Board appoints two members for periods of four years from 1st October

Professor R E Goldstein (Chair) 30/09/2018
Professor M Dafermos 30/09/2020

Smith-Knight and Rayleigh-Knight Prizes

The Faculty Board appoints a Chairman for three years from 1st October. The Chair appoints members of the Panel for two years from 1st October

Chair appointed for three years
Professor R Jozsa 30/09/2020
Panel appointed for two years
Professor I B Leader 30/09/2019
Professor N E Berestycki 30/09/2019
Professor A J Scholl 30/09/2019
Professor R Samworth 30/09/2019
Professor M E Cates 30/09/2019
Professor P Haynes 30/09/2020
Professor P K Townsend 30/09/2018

Pilkington Prize

Members are the student representatives of all Faculty committees, convened by the Chair of the Teaching Committee

Professor J R Lister (convenor) ex officio
Miss S Fang (Faculty Board) ex officio
Mr R Moulange (Faculty Board) ex officio
Mr A Chamolly (Faculty Board) ex officio
Mr O Donlan (Teaching Committee) ex officio
Mr G Robinson (Teaching Committee) ex officio
Mr F P Birkel (Curriculum Committee) ex officio
Mr B Krishna (Curriculum Committee) ex officio
Mr M Radia (Part III Committee) ex officio
Mr P D T W Minter (Part III Committee) ex officio
Ms A Berge (NST Consultative Committee) ex officio
Ms C Catuogno-Cal (NST Consultative Committee) ex officio
Ms E Polyakov (NST Consultative Committee) ex officio
Mr M Z J Patel (MUAC) ex officio
Ms E Pound (MUAC) ex officio

Senior Academic Promotions

The General Board appoints for one year from 1st October, on the recommendation of the Faculty Board. The Chair is appointed for two years.

Professor P Haynes (Chair) 30/09/2019
Professor N Peake (Head of DAMTP) 30/09/2018
Professor G P Paternain (Head of DPMMS) 30/09/2018
Professor I Smith 30/09/2018
Professor J Aston 30/09/2018
Professor D Tong 30/09/2018
Professor H Reall 30/09/2018
Professor N G Berloff 30/09/2018
Professor S Best (General Board) 30/09/2018
Ms Hannah Fox (Secretary) 30/09/2018

Observers on Other Faculty Boards

Appointed for one calendar year.

Engineering Professor E Lauga 31/12/2018
Physics & Chemistry Dr R L Jack 31/12/2018
Earth Sciences & Geography Professor J R Lister 31/12/2018
Computer Sciences & Technology Dr A C Hansen 31/12/2018